Prohledat tento blog

pondělí 27. února 2017

Co jsme dělali ve 4.lekci - I.skupina

Jako vždy, ani v naší čtvrté lekci jsme se nenudili.

Na počátku lekce jsme stručně zopakovali poslední probrané věci týkající se facebooku. Hlavně jsme se zaměřili na chat, v němž můžeme komunikovat s jednou nebo i více zvolenými osobami  a píšeme zde tedy věci, které se týkají jen těchto osob. Také lze v chatu poslat obrázek, přílohu  nebo odkaz na stránku, kterou jsme objevili, přidat můžeme emotikon nebo samolepku.
Po rozkliknutí ozubeného kolečka v okně chatu se nám nabízejí další možnosti pro přidání souboru, přátel do chatu atd, dokonce i odstranění konverzace. Když ji však odstraníme, odstraní se jen nám, ne té druhé osobě. Když však odstraní konverzaci obě osoby, zmizí oběma nejen konverzace, ale i ten druhý partner i ze seznamu přátel, se kterými lze konverzovat (odzkoušela jsem). Radši tedy konverzaci neodstraňovat.  
Naučili jsme se toho více. Kliknutím na ikonku Messengeru (sloupec vlevo) se nám nabídnou po kliknutí na ozubené kolečko další možnosti, třeba že můžeme konverzaci archivovat.  Zpět se dostaneme kliknutím na f.
Ještě jsme si odzkoušeli  vyhledat na facebooku nějakou  stránku, najít zajímavý příspěvek a odeslat odkaz kamarádce. Postupovali jsme následovně: Pod příspěvkem Sdílet – Vlastní – Vlastní – a nakonec jsme zadali jméno adresáta.
Všechno výše jmenované jsme si  vyzkoušeli, tak teď už snad nebudeme dělat chyby (a Ivetka se nebude divit a nebude jí  věčně pípat mobil).

Mohla bych teď ještě popsat všecky ty druhy zdí a sdílení.
  1. Každý má svoji zeď. Na svou vlastní zeď se dostaneme, klikneme-li na své jméno v horním řádku. Na své vlastní zdi se nám objeví všechny naše vlastní příspěvky a dále také cizí příspěvky, které jsme sdíleli. U našich i sdílených příspěvků můžeme rozkliknout šipku a stanovit, kdo to dál uvidí.
  2. Na cizí zeď píšeme jen v případě, že chceme té dotyčné osobě pogratulovat třeba k narozeninám , a to z důvodu, aby si i ostatní její přátelé vzpomněli a případně pogratulovali. Co totiž ona cizí osoba má na své zdi, vidí její přátelé. Cokoli jiného kdybychom tam této osobě psali, uvidí její přátelé a ty by to zrovna  nemuselo vůbec zajímat.  
  3. Chceme-li  komunikovat jen s určitou osobou, případně s několika dalšími, komunikujeme přes chat. Další využití již popsáno  výše.
  4. Na hlavní stránce se shromažďují  podle nám záhadného algoritmu  různé příspěvky. Ty se posouvají, možná už je znovu nenajdeme. Prostě naše zájmy a aktivity jsou jaksi sledovány „velkým bratrem“  a podle toho, jak nás facebook vyhodnotí, něco nám tam přihraje. Někdy se nestačíme divit, kde se to tam vzalo.   Hned nahoře na hlavní stránce je okénko s naší fotkou nebo profilovým obrázkem a výzvou, abychom se svěřili, co se nám honí v hlavě. Je to vlastně okno naší zdi. To, co tam napíšeme nebo vložíme, bude na našem Timeline. Vidět by ho měli naši přátelé, rodina, známí – podle toho, co máme zaškrtnuto ve sdílení. Kdyby bylo zaškrtnuto „veřejné“ zas by to facebook asi někomu nekontrolovaně předkládal.
  5.  Existují také skupiny, jako např. naše skupina Studenti seniorům. Mohou být uzavřené nebo veřejné. Pokud je skupina uzavřená, sdílí se příspěvky jen členům skupiny.
Ještě jsme se chvíli bavili o etice při využívání cizích fotografií.
Úpravě fotografií se bude týkat příští hodina. Proto jsme si už dnes stáhli a nainstalovali program Photofiltre  7. Příště si stáhneme k tomuto programu češtinu.
Naším úkolem do příště je nainstalovat si Photofiltre 7 na počítač doma. 

Omlouvám se, že je to tak dlouhé.

neděle 26. února 2017

Odkaz ke stažení češtiny do Photofiltre 7

Pro skupiny I. a II. - český jazyk k programu najdete zde:http://static.infomaniak.ch/photofiltre/utils/StudioCZ.zip
Obsah složky přesunete do složky Tento Počítač -> C:\Program Files (x86)\PhotoFiltre 7 a ze stejné složky smažete soubor s názvem StudioEN.plg

čtvrtek 23. února 2017

3. lekce I. skupiny

Zhodnocení 3.lekce v 1.skupině


Ve 3.lekci už máme všichni založený facebook a pamatovat si heslo je nutností pro práci na cizím počítači. Naši společnou skupinou je skupina Studenti seniorům – kurz. Počet členů ve skupině se navyšuje.

Při kliknutí na členové se nám otevře přehled členů a je jen na nás, zda kliknutím na Přidat do přátel požádáme o zařazení mezi naše přátele. Při žádosti o naše přátelství můžeme potvrdit nebo odmítnout - ikonka na horní modré liště /dvě postavy/.

Můžeme rovněž reagovat na příspěvky přátel :

                 1.Kliknutím na To se mi líbí - musí zmodrat. 

                 2. Vyjádření pomocí Emotikon - Smajlíků.

                 3. Komentovat příspěvek a potvrdit Entrem.


Novinkou této lekce bylo vyhledávání stránek, které nás zajímají  - zahrady, zvířata, instituce, sportovci, filmy apod...    

Stránku najdeme přes vyhledávací pole na horní facebookové liště. Hlavní stránka nás navede na informace, události, fotky, akce...

Všichni jsme si zobrazili stránku Městské knihovny v Ústí nad Orlicí.

Přes tlačítko To se mi líbí se staneme fanoušky této stránky. Stejným způsobem můžeme změnit na Už se mi to nelíbí a odebrat se z fanoušků stránky.

Dalším bodem dnešní lekce je chatování.

Na pravé straně najdeme lištu se jmény přátel. Zelený puntík u jména značí, že jsou online. Počet minut udává, kdy opustili připojení.

Zahájení chatu - klikneme na jméno toho, s kým si chceme dopisovat, a otevře se dole na liště malé okénko. Zprávu pro příjemce píšeme do nejspodnější části a odešleme Entrem.

Ikonky pod políčkem značí - vložení obrázku z počítače

                                     -  přidáni samolepky /ptáčci/, která vyjadřuje emoce

                                     -  GIF animované video

                                     -  smajlík

                                     -  svorka - přiložit soubor

Horní lišta obdélníčku + přizvání dalších přátel do konverzace. Předchozí komunikaci přizvaný člen neuvidí.

Holé sluchátko slouží pro hovory bez videa, které jsou stejně jako ty s videem zdarma.


Hodně hezkých zážitků s chatováním 

                                                         přeje Květa Klášterecká  1. skupina

22.2.2017




3. lekce II. skupiny

V této lekci jsme pokračovali s prací na Facebooku. Můžeme mít zájem o cokoliv a tak sledovat "OBLÍBENÉ STRÁNKY" této aktivity. Stránku zjistíme přes políčko v horní FB liště.
Pod úvodním obrázkem s palcem nahoru je nápis To se mi líbí. Kliknutím na něj se staneme fanoušky této stránky a příspěvky se nám zobrazí na zdi. Když už ji nechceme sledovat najedeme na tlačítko To se mi líbí a vyskočí volba Už se mi nelíbí, kliknem a už nejsme fanoušky......

Také se na FB dozvíme např. otevírací dobu restaurací, muzeí a dalších podniků. Můžeme okamžitě komunikovat přes ZPRÁVY.

Další velmi zajímavá možnost je CHATOVÁNÍ. Je to rychlá, přímo blesková komunikace dopisování s vkládáním fotek, obrázků, stránek a okamžitou reakcí přítele na druhé straně spojení. Na pravé straně máme lištu se jmény přátel. Je-li u něj zelený puntík je připojen na FB. Klikneme na hledané jméno. Otevře se dole vpravo malé okénko. Napíšeme textovou zprávu. Dole jsou další ikonky pro vkládání do zprávy - vložit obrázek, fotku, které máme v počítači. Nebo samolepku vyjadřující náš pocit. Symbol řetězu / kancelářské sponky slouží k přiložení souboru. Když jsme vložili vše potřebné, odešleme zprávu ENTER..… Ještě jsou další možnosti chatování a to v horní liště okna. Můžeme přizvat další osoby do konverzace - nebo zapnout videohovor - někdy stačí jen hovor bez videa. CHAT ukončíme malým křížkem v rohu okénka.

Čas lekce uběhl velmi rychle ,protože jsme si mezi sebou vyzkoušeli komentáře, zprávy, obrázky, samolepky. Měli jsme okamžitou kontrolu a bylo to opravdu velmi zajímavé.

zapsala Helena Hrdinová

pátek 17. února 2017

2. lekce III. skupiny

 2.  lekce  III. skupina       17.2.2017   
Zdravím všechny.

Díky organizačním záležitostem byl rozjezd této hodiny trochu pomalejší. Potom s námi Ivetka začala probírat splnění domácího úkolu.
V 1. bodu jsme použili k nalezení k čemu stránka slouží zadané 4 internetové odkazy.
Postupně jsme uvedené odkazy zadávali a kontrolovali správnost stránky.

V bodu 2 jsme  se dostali na 4 požadované stránky přes vyhledávač
 Google  (vyplněním www.Google.cz do příkazového řádku)
a vyplněním požadovaného téma do vyhledávacího políčka uprostřed.

3. bod úkolu: Zaslání odkazu na oblíbený film nabo knihu mailem. Ivetka nám vysvětlila postup při přeposlání vybraného filmu apod.
Je třeba napsat zamodřit a pomocí CTRL+C zkopírovat adresu odkazu na stránku a potom poslat nový mail (otevřít novou kartu) a klávesami Ctrl V do něj vložit to, co chceme poslat.

 Protože jsme se nedostali k učivu plánovanému na 2. lekci, máme si doma přečíst tyto materiály, abychom se s nimi seznámili.

Zapsala Jitka Volfová

středa 15. února 2017

2. lekce I. skupiny

2.lekce - skupina I.
Facebook
Sociální sítě jsou fenoménem současné doby a mladá generace často ctí přísloví „Co není na zdi, jako by nebylo“. Nám starším (alespoň soudě podle sebe) to tak nepřipadá, ale být na Facebooku a znát ho se z různých důvodů hodí a tak nesmí chybět v našem kurzu. Protože byl již v obsahu v minulých bězích kurzu, většina členů naší I. skupiny (pokročilí) již měla založený profil na FB a byla přijata do skupiny Studenti seniorům. Dokonce jsme všichni (!) znali své heslo, a tak nic nebránilo vstupu na uvedenou síť.
Před tím jsme si však ještě zopakovali, spolu s minislovníčkem od Ivet, facebookový slang kam patří např. pojmy – status, like, zeď, chat apod. Současně byla připomenuta funkce klávesy F5 (aktualizovat), která se při práci nejen na  FB může hodit. V další části lekce jsme procházeli teoreticky i prakticky:
  • Komunikaci s přítelem – tj. s někým na jeho zdi a možnosti volby případně další akce jako například odstranit, vypnout upozornění aj.
  • Komunikaci s více přáteli (případně skupinou) tj. ze svého profilu a z „co se vám honí hlavou“ a volit mezi možnostmi co dále udělat jako například nahrát foto, přidat poznámku, přátele apod.
Lekce byla zakončena důležitou věcí a to „odhlášením“ (modrá lišta - malý trojúhelníček a Odhlásit se). Je to nezanedbatelné, především s ohledem na osobní informace na našich facebookových stránkách, zejména když nepoužíváme vlastní počítač tak jako třeba právě v knihovně.
A protože se mi zdá, že můj příspěvek je nějaký krátký a jsme na blogu, tak na závěr vtípek z FB :
Dohadují se
Google: „Najdu všechno.“
Wikipedie: „Já vím všechno.“
Facebook: „Já znám všechny.“
Internet: „Beze mne jste v háji.“
Elektřina: „Tak se pěkně uklidněte …“

Sonja Lusková, 15. 2. 2017

2.lekce II. skupiny

 Celou 2. lekci jsme věnovali seznámení a práci na FACEBOOKu. Lektorka nám podrobně vysvětlila, jak může být pro nás užitečný, a jak si chránit své soukromí. Zaregistrovali jsme se a krok za krokem pokračovali v jeho nastavení. Můžeme si vložit své foto nebo jiný obrázek, který bude vidět při přihlášení na stránku. Návod máme v materiálech, který nám Iveta vyhotovila. Dále můžeme do svého profilu - stránce o sobě - vyplnit informaci o zájmech a jiné. Je pouze na nás, co vše o sobě zveřejníme. Dále jsme si provedli Přidání do přátel a také Přidání do společné skupiny. V materiálu nechyběl ani minislovníček slangu Facebooku.

Protože je na stránce Facebooku hodně možností budeme s nimi seznámeni v příštím kurzu.


Lekce byla velmi zajímavá hlavně pro ty Facebookem nedotčené. Pro polovinu zkušených příjemným časem ke kontrole svého nastavení stránky. Jestli budeme stránky Facebooku v budoucnu užívat je na nás. Důležité je mít o stránce znalosti a umět s ní pracovat. A to jsme se naučili.

zapsala Helena Hrdinová

úterý 14. února 2017

1. lekce II, skupiny

Čím jsme se zabývali na 1.lekci II. Skupiny
dne 6.2017

Bylo nám vysvětleno, co je prohlížeč a vyhledávač. My jsme si nainstalovali prohlížeč Google Chrome, kterým se budeme dostávat na internet.
Dozvěděli jsme se, jak funguje samostatná instalace ve zkratce /PL 3/11/.
Dále jsme se dozvěděli jak zvětšit / zmenšit písmo na monitoru. /PL 4/11/.
Na internetu se pohybujeme dvěma způsoby:
1. Cesta na stránku přes odkaz, musíme znát přesnou adresu:
www.název stránky.koncovka /cz ,com , eu , atd./ , v názvu stránky nikdy nepíšeme háčky, čárky nad písmeny, ani mezery mezi slovy/.
2.Cesta na stránku přes vyhledávač např. Google, ve vyhledávacím políčku zadáme svůj dotaz.
Pro více otevřených stránek v Google Chrome používáme tzv. Karty - prázdný kosodélník v horním řádku /PL 8/11/ . Po kliknutí do nové karty, zadáme stránku, kam se chceme dostat. Stiskem kolečka na myši můžeme umístit článek do karty. Na karty se lze dostat přes Historii / tři tečky v pravé horní části.
Moravec Jan

1.02.2017

1. lekce I. skupiny

Dobrý den, dostala jsem za úkol napsat, co jsme dělali v první letošní hodině.
Po krátkém přivítání s Ivetkou jsme si uvařili kávu pro dobrou náladu a k tomu jsme měli upečen „mls“. Ivetka vyhlásila něco jako soutěž o nejlepší okurky. Protože nás má být v létě o jednoho víc a Ivetka vyjedla všem v rodině kyselé okurky, tak jí máme nosit svoje výpěstky a ona je bude hodnotit. Není to povinné a budou i bodíky. Dostali jsme k materiálům i pěknou propisku.
Připomněli jsme si, co je internetový prohlížeč, jaké jsou i rozdíly mezi GOOGLE CHROME a VYHLEDÁVAČEM GOOGLE. Měli jsme si stáhnout Google Chrome do počítače.
Na ploše počítače jsme našli ikonu „e“ internetového prohlížeče.
Microsoft Explorer ve starších počítačích
Microsoft Edge ve Windows 10


Otevřeli jsme internet a vyhledali Google Chrome.

Na obrazovce se nám vždy ukáže, co máme dělat a musíme zadat další postup. Pokud to bude v angličtině, lze si na obrazovku otevřít ještě jedno okno – překladač. Program si musíme nejdříve stáhnout, musíme přijmout obchodní podmínky a povolit změny v počítači. Program se nám stáhne do počítače, musíme dát „Uložit“ – „Spustit“ – provádět změny „Ano“.
Tento postup může chvíli trvat, tak by nás to nemělo lekat. Až se instalace dokončí tak bychom na ploše měli najít ikonu Google Chrome.
Po zapnutí Google Chrome se seznámíme s nastavením. Dostaneme se tam přes tři malé tečky v pravém horním rohu (na obrázku vodorovné čárky).













Pokud chceme na nějakém počítači vymazat historii prohlížení, tak si otevřeme „Nastavení“. Na stránce dole pod všemi nastaveními klikneme na odkaz „Zobrazit rozšířená nastavení“ – „Ochrana soukromí“ – „Vymazat údaje o prohlížení“. Vymažeme, co je třeba.

Pokud nejsme na svém počítači, je dobré vědět, jak vymazat historii prohlížení.


Ukázali jsme si, jak zadávat adresu něčeho do adresního řádku, přepisovat to jinou adresou a vyhledávat informace o nějakém tématu, jak se vracet zpět nebo mít otevřeno více oken najednou pomocí „ouška“ v levém horním rohu.
Dále jsme se seznámili s tím, když po nás chce počítač aktualizaci programu Adobe Flash Player. Program nešel aktualizovat a museli jsme ho stáhnout v podstatě stejným postupem, jako Google Chrome. Musíme zde dávat pozor, abychom si nestáhli i bezpečnostní program McAfee, pokud ho nechceme.
No, najednou byl konec hodiny a co se nestihlo, tak najdeme v materiálech, taky jsme dostali domácí úkol.
Snažila se zapsat Hana Huclová – 1.skupina